Ana sayfa Gözlük Teleskopik Gözlük Nedir, Ne İşe Yarar?

Teleskopik Gözlük Nedir, Ne İşe Yarar?

1060
0
Teleskopik Gözlük

Makula dejenerasyonuna özellikle yaşla birlikte giderek artan sıklıkla rastlanması ne gibi sosyal, toplumsal ve psikolojik sonuçlar doğuruyor?

Makula dejenerasyonu körlük yapmaz ama hastalık görmeyi çok fazla etkilediği için yaşam çok zorlaşır. Sarı nokta hastalığı aktif çalışma hayatından uzaklaşmış, emekli olmuş 55-60 yaş ve üstündekileri etkileyen bir hastalıktır. Bu kişilerin okumaya daha çok zamanları olur ama sarı nokta hastalığı nedeniyle gazete ya da kitap okumakta zorlanırlar. Dışarıya tek başlarına çıkamazlar. Görmenin yoğun olarak etkilelendiği vakalar için günlük ev işlerini yapmak bile neredeyse imkansız hale gelir. Kadın hastalar çamaşır ya da bulaşık makinesini, elektronik ev aletlerini rahatlıkla çalıştıramamaktan yakınır. Erkek hastaların en büyük problemi ise otomobillerini kullanamamasıdır. Bazı hastalar “Bari bir gözlük verin de günlük işlerimizi yapabilelim” diye istekte bulunur.

Tedavide gözlüğün yeri var mıdır?

Eğer hastalık aktifliğini bitirip tamamen son dönemine girmişse, bazen “teleskopik gözlük” ya da “dürbün gözlük” olarak adlandırılan özel gözlükler kullanılabilir.

Teleskopik gözlük nedir? Hangi sarı nokta hastalarına önerilir?

Teleskopik gözlükler sarı nokta hastalığının hem yaş, hem de kuru tipinde gerektiğinde kullanılan kalın camlı gözlüklerdir. Teleskopik gözlükler başka tedavi seçeneği kalmayan hastalara biraz daha iyi görebilmeleri için verilir. Teleskopik gözlüklerin çeşitli tipleri bulunur. Gözlük şeklinde olanları da, monitörlü olanları da vardır. Bu sistemde okunacak kitap, gazete gibi yazılı belgeler özel bir cihazın altına konur. Monitör bölümüne harfler iri olarak çıkar. Bu şekilde sarı nokta hastalarının okumaları sağlanır.

Bir Cevap Yazın