Ana sayfa Göz Sağlığı Merak Edilenler Rainbow Optik: Yağmur Yılmaz Kalca İle Röportaj

Rainbow Optik: Yağmur Yılmaz Kalca İle Röportaj

1657
0

Yağmur Hanım öncelikle röportajımızı kabul ettiğiniz için şahsım ve optisyence adına teşekkür ederim.

1-) İlk önce sizi tanımayan takipçilerimiz için kısaca, Yağmur Yılmaz Kalca kimdir? Eğitim, iş hayatı vb. kendinizi tanıtır mısınız?

Öncelikle birlik beraberlik içerisinde hayırlı bereketli işlerimiz olmasını canı gönülden temenni ediyorum.

Üniversite eğitimimi Beykent Üniversitesi Optisyenlik Programını tamamladıktan sonra optik sektörüne geçiş yaptım. Daha öncesinde de küçük yaştan itibaren sektörün içerisindeyim. Babamın firması olan Tech Contact Lens – Rainbow lenslerinin üretimi ve pazarlamasında yer aldım. Üniversiteden mezun olduktan sonra uzun bir süre farklı firmalarda çalıştım. Kurumsal firmalarda ve, gözlükçülerde de çalıştım. Bu çalışmalarım bana çok fazla deneyim kattı. Akabinde Babam Hızır Yılmaz ile ortak bir optik müessese açtık. Üsküdar Altunizadede bulunan Rainbow Optik’te uzman kadromuzu kurarak Nisan 2019 tarihinden itibaren faaliyet göstermekteyiz.

2-) Firmanız ”Tech Contact Lens” bünyesinde olan kontak lens çeşitleri ve türleri hakkında bilgileri paylaşabilir misiniz?

Tech Contact Lens Ülkemizde ki kontak lens üreticilerinin başında gelen bir firmadır. İtalyan firması ile yaptığı iş ortaklığı neticesinde bütün lensleri üretme kapasitesine sahiptir. +/- 25.00 diyoptri ye kadar renkli ve şeffaf olarak lens üretmektedir. 6 farklı renk serisi ile numaralı ve renkli lenslerde kullanıcılarına geniş bir skala sunmaktadır. Şeffaf ve renkli torik lenslerde ise +/- 15.00 SPH ve 0.25 aralıklarla her AKS ve CYL değerlerinde 4.25 diyoptri ye kadar üretim yapmaktadır. Bunlar haricinde üretilenler ise Türkiye’de bulunması çok zor fakat üretici firma olmasından kaynaklı üreticiye en kısa sürede ulaştırmasından kaynaklı çok tercih edilmektedir. GP ve keratakonus lensler, renk körlüğü lensleri ve göz kusurları için özel boyama prostatik lensler mevcuttur.

3-) Bir önceki soruda belirttiğiniz kromatik lens ve prostatik lensler hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kromatik lensler renk körlüğü için üretilen lenslerdir. Renk körü olan hastanın lensi taktığında göremediği renkleri görmesini sağlar. Rainbow kromatik 38 olarak üretilmektedir. %38 şu içeriğine sahiptir. Plano olarak üretilmektedir. İstediği takdirde numaralı olarak da üretim yaptırılabilir. Bu lenslerin 5 rengi mevcut. Bunlar; Ruby Red, Red, Blue, Green ve Yellow dur.
Prostetik lensler ise yıllık özel boyama lenslerdir. İris opasitesi olan gözler için pupillası siyah olmak üzere açık orta ve köyü kahve tonlarında üretilir. Anlaşılması için daha açık bir dil ile ifade etmek gerekirse; tek gözün afaki göz olduğu, görüş olmadığı renginin aktığı, beyaz göz olarak bahsettiğimiz hastalar için üretilmektedir. Hastanın iki gözünün fotoğrafı çekiliyor. Sağlam göz rengine uygun renk boyaması yapılıyor. Gözde elbetteki yine görüş olmuyor fakat hastamızın daha öz güvenli olmasına, bu şekilde kendini kötü hissetmemesini sağlıyor. Gözdeki kusura kapatmak için kullanıldığından bu lenslerde plano olarak üretiliyor.

4-) Sizce Türkiye’nin şuan yerli kontak lens üretim yeterliliği ne durumda? Yurt dışında üretilen lensler ile, yerli üretim arasında fark var mıdır?

Türkiye’de ki üretim şuan ki dönemde tabii ki de yeterli değil. Yurt dışındaki üretim şart ve koşulları ile Türkiye’de ki koşullar aynıdır. Aynı kural ve titizlikle üretim yapılmaktadır. Kontak lensler tıbbi cihaz sınıfına dahil olduğu için ISO 13485 ve CE standartlarında üretimi yapılmaktadır. Bu standartlarda ülkemizde de Avrupa’da ve bir çok ülkede geçerli olup ürünlerin satılabilmesi için şarttır.

5-) Kendi personelinize ve iş ortaklarınız optisyenlere kontak lens konusunda mesleki eğitimler veriyorsunuz. Firmanızın bu konuda vizyonu nedir?

Her şeyde olduğu gibi kontak lens konusunda da eğitim şart. Eğitim en büyük önceliklerimizden biridir. Üniversitelerde optisyenlik bölümleri açılmasıyla kontak lens bilgisi artış gösterdi. Buda bizi sevindiriyor. Çünkü artık bilinçli satıcılarımız mevcut. Dolayısıyla artık tüketicilerimizde bilinçlendi. Bu konuda genelde Üniversitelerin optik bölümleri, Optisyenler Odası ve Ticaret Odaları yılda 1 kere de olsa bu konuda eğitim vermeleri satıcıların sattıkları ürünlerin özelliklerini öğrenmesi açısından çok faydalı olmaktadır. Bizde firma bünyemiz olarak tüm personellerimize detaylı eğitim vermekteyiz. Biz ne kadar sattığımız ürünü bilirsek hastalarımıza yaptığımız sunumlarda bilgi üzerine dayalı olur.

6-) Malum COVİD19 sebebiyle birçok sektör gibi bizim sektörümüz de son iki üç aydır durgunluk yaşıyor ve bu bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu konuda siz, iş ortaklarınıza karşı ne gibi aksiyon aldınız? Bu zorlu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Pandemi ne yazık ki tüm Dünyanın başında olan bir problem. Dolayısıyla herkes bu zorlu süreçten nasibini aldı. Hastanelerin göz bölümlerinin durmasıyla, evde kalmamızın tavsiye edilmesiyle optiğimizi bu süreçte kapalı tutmak zorunda kaldık. Bizde bu süreçte Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve uzman doktorlarımızın yaptığı açıklamalar yönünde aksiyon aldık.

7-) Uzmanlar COVİD19 sebebi ile kontak lens yerine gözlük takılmasını önerdi. Bu durumda lenslere olan rehavet düştü mü? Kullanıcılar lens takma kararı verdiğinde, virüs bulaşmaması için nelere dikkat etmelidirler?

Uzmanların kontak lens yerine gözlük takma uyarıları tamamıyla hijyen ile alakalı uyarılardır. Sizinde bildiğiniz üzere yalnızca bu süreçte değil genel olarak lens kullanıcılarımıza özellikle tavsiye ettiğimiz tek şey hijyendir. Bu süreçte de ellerin çok iyi yıkanması gerektiği en çok tavsiye edilen önlemlerden bir tanesi idi. Bu uyarılarda kontak lens kullanıcılarının eskiden doğru bildikleri yanlışları bu süreçte yapmamaları ve mümkün olduğunca yüz ve göz ile olan teması kesmeleri yönünde yapmış oldukları uyarılardı. Fakat bilinçli lens tüketicilerini gerekli hijyen kurallarına hakim olduklarından kaynaklı kullanımlarına devam etmektedir.

8-)Biz optisyenler olarak kontak lenslerin sadece optisyenlik müesseselerinden satılmasını istiyoruz. Hepimizde iyi biliyoruz ki bunun çok sebebi var. Ama yinede kontak lensler bildiğiniz gibi internet üzerinden reçetesiz olarak satılıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tabi ki bizde optisyenlerin optik mağazalarda kontak lens satışı yapmalarından yanayız. Fakat Optisyenlik Kanunu çıkarılırken optisyenlere de bir çok kısıtlama getirmiştir. Örnek vermek gerekirse; bir kontak lens kullanıcısı mağazamıza geldiğinde alacağı ürünü denemek bir yana kendi gözündeki lensi bile takıp çıkartması yasak. Mağaza dışında yapması gerekmektedir bu işlemi. Bu ve bunun gibi pek çok kısıtlama ve sorun bulunmaktadır. Bu konuda şahsi fikrimiz Optisyenler Odası ve Ticaret Odaları birlikte hareket ederek imalatçı, ihracatçı satıcılar birlikte bir komisyon kurarak çalışma yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Gerekli imkanlar optisyenlere ve optik müesseselere tanındığı takdirde bu tarz konuların gündemimizi meşgul etmeyeceğine inanıyorum.

9-) Türkiye’de 2019 kontak lens kullanım oranı, yıllık kontak lens satış adeti vb. verileri Avrupa Ülkeleriyle kıyasladığımızda durum nedir?

Ne yazık ki Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında ülkemizde istatistiklere göre daha düşük seyir göstermektedir. Bunun sebebinin kontak lens özelliklerinin ve tavsiyesinin ülkemizde düşük olduğuna bağlıyorum. Meslektaşlarım anlam veremediğim bir şekilde gözlük ve kontak lensi kıyaslıyorlar. Oysa ki bana sorarsanız ikisinin de yeri çok ayrı. Kullanım olarak olsun avantajları dezavantajları olsun bunları zaten üniversite eğitimlerinde de gösteriyorlar. Yani bir hasta ya gözlük kullanacak yada kontak lens olarak düşünülmemesi gerektiği kanaatindeyim. Pek çok hastam ikisini de tercih ediyor. Bu tercihleri günlük yaşantılarına göre de değişebiliyor. Bu yüzden bu kıyaslamayı bırakıp iki ürünümüzün de hayatımızı daha konforlu yaptığı bilincinde olmalıyız.

10-) Son olarak optik sektörü hakkında veya optisyenlere söylemek istediğiniz genel bir şeyler var ise söyleyebilirsiniz.

Optisyenin dostu optisyen dir. Gözlükçünün yardımcısı gözlükçü dür. Ne yazık ki sektörümüzde bir bütünlük sağlayamadığımızı düşünüyorum. Sağımızda solumuzda ki eczane, hastane vb. komşularımız ile aramız çok iyi iken, iki dükkan ötedeki optikçi meslektaşlarımız ile rakip psikolojisine girip yeri gelince bir selamı bile esirgiyoruz. Tabi ki bunu genelleme yaparak söylemiyorum. Çok daha güzel dostlukları olanlar var. Fakat genele baktığımızda ben tablonun bu şekilde olduğunu görüyorum. Önümüzde bir pasta var ve bunu paylaşmamız gerekir. Allah herkesin rızkını verir. Birlik beraberlik içerisinde dostlukla bu yolda el ele yürümeliyiz. Ben mesleğimi çok severek icra ediyorum. Ve bu mesleği yapan optisyen, gözlükçü dostlarıma da çok saygı duyuyorum. Hepimiz bu pastadan payımızı alıyoruz ve emek veriyoruz. Bu mücadelede hep birlik beraberlik içerisinde olacağımızı düşünüyorum. Son olarak pandemi sürecinde rahatsızlık geçiren meslektaşlarıma buradan çok geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Herkese sağlıklı, bereketli ve hayırlı işler diliyorum.

Yağmur YILMAZ KALCA  RAİNBOW OPTİK & Tech Contact Lens

Bir Cevap Yazın