Ana sayfa Göz Sağlığı Öğrenmede görme duyusu

Öğrenmede görme duyusu

158
0

Görme duyusu %75

İşitme duyusu %13

Dokunma duyusu %11

Koklama duyusu %3

Tatma duyusu %3

‘’Kuş olsan da kurtulamazdın elimden Eğer görsem idi göz ile seni Dağlar çiçek açar Veysel dert açar Yeter artık yumma gözün kör gibi’’ Âşık Veysel

Göz muayenesi doğum ile başlamakla birlikte, 3 aylık iken ayrıntılı göz muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Her yıl düzenli olarak büyüme çağında çocuğumuza, bu teknoloji çağında artan miyopi ve göz bozuklukları nedeniyle göz muayenesi yaptırılması gereklidir.

Dünya da bu durum için farkındalığı arttırmak için, Dünya sağlık örgütü ve uluslararası körlüğü önleme Ajansı refberliğinde birçok resmi ve sivil örgütün katılımıyla kurulan uluslararası VISION 2020: (GÖRME HAKKI)Right to Sight inisiyatifince her yıl Ekim ayının 2. Perşembe günü “Dünya Görme Günü” olarak kutlanmaktadır.

TÜM DÜNYADA,

250 milyondan fazla insan görme engelli ya da orta ya da ileri derecede görme kusurlu. Mevcut görme engellilerin %80’i engellenebilir durumlardır. Erken teşhis ve tedavi burada çok önemlidir.

Her yaşın kendine özgü göz rahatsızlıkları vardır. Bebeklik döneminde katarakt, göz tembelliği, gözlük ihtiyacı olabildiği gibi, ileriki yaşlarda göz tansiyonu, sarı nokta hastalığı, katarakt ve gözlük ihtiyacı gibi daha birçok hastalık her zaman bulgu vermeyebilir. Ancak kontrol muayeneleri ile anlaşılır ve erken tedavi etmek çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın