Ana sayfa Optisyenlik Optik Aletler Oftalmoskop (Funduskop)

Oftalmoskop (Funduskop)

740
0
Direkt Oftalmoskop
Direkt Oftalmoskop
Direkt Oftalmoskop

Oftalmoskop göz dibinin yani retinanın muayenesinde kullanılan optik alettir. Göz dibindeki oluşumlar ve rahatsızlıkları incelemekle birlikte gözün kırma gücünü ve dolayısı ile kırma (refraksiyon) kusurlarını belirlemede de kullanılmaktadır.

Göz dibini arada görüntü oluşturmadan direkt olarak inceleyen direkt oftalmoskop ve gerçek görüntüsünü veren endirekt oftalmoskop olmak üzere iki tür oftalmoskop vardır.

Direkt Oftalmoskop

Direkt oftalmoskop, arada başka bir görüntü oluşturmadan, hastanın göz dibinin direkt olarak görülmesini sağlayan optik alettir.
Işık kaynağından (ampul) gelen ışık, doğru açıyla yansıtılır ve retinayı aydınlatmak için hastanın pupilla içerisinden noktasal olarak odaklanır. Oftalmoskopta farklı merceklerden oluşmuş bir disk bulunmaktadır. Hastanın herhangi bir kırma kusuru varsa bu kusuru düzeltmek için disk üzerinde ihtiyaç duyulan güçte mercek göz hizasına getirilebilir. Direkt oftalmoskobun optik sistemi iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm mercek ve yansıtıcılar içerir. İkinci bölüm yüksek bir aydınlatma sağlayan aydınlatma sistemi içerir.
Direkt oftalmoskopla elde edilen büyütme 15x ile 25x aralığında değişir. Direkt oftalmoskopta görüş alanı hastanın pupillasının çapıyla sınırlıdır. Pupillanın çapı arttıkça gözlenebilen retina alanı genişler. Direkt oftalmoskobun görüş alanı toplam retina yüzeyinin yaklaşık %1’ine karşılık gelir.

Schepens Endirekt Oftalmoskop
Schepens Endirekt Oftalmoskop

Endirekt Oftalmoskop

Gözlemci endirekt oftalmoskopla retinanın ters, gerçek ve büyütülmüş arada oluşan bir görüntüsünü gözlemler.

Direkt oftalmoskoba kıyasla endirekt oftalmoskobun daha geniş görme alanı sağlaması en büyük avantajıdır. Bir diğer avantajı ise gözlemci ile hasta arasındaki mesafenin daha fazla olmasıdır. Bununla birlikte görüntü terstir ve büyütmesi direkt oftalmoskopinkinden daha küçüktür.

Endirekt oftalmoskoplar ortası delik iç bükey ayna ile +13.00 diyoptrilik mercek olabileceği gibi alna veya gözlüğe monte edilmiş çeşitleri de vardır.

Kaynak

Öğr. Gör. Fatih Mehmet Demir

Bir Cevap Yazın