Ana sayfa Öne Çıkarılan İçerik Ne kadar iyi optisyen/gözlükçüsün? – Bölüm 1 (Online Test)

Ne kadar iyi optisyen/gözlükçüsün? – Bölüm 1 (Online Test)

2398
4

Optik gereçler (teleskop, mikroskop, fotoğraf makinesi vb. gibi) ve görme kusurlarının giderilmesi için yetkili uzman doktor tarafından düzenlenen reçeteye uygun olarak görme gereçlerinin hazırlanması tamiri ve satışı konusunda eğitim alan görme sağlığı teknisyenine optisyen denir. Peki mesleğinin hakkını veriyor musun? Kendini sınaman için senin için 20 soruluk bir test hazırladık. Hadi başlayalım?

1) +1.00 -0.50 90 transpozesi nedir?

Correct! Wrong!

Transpoze, Plan CYL, SPH CYL veya mikst lenslerde, lensin toplan diyoptrik gücünün matematiksel işlem ile hesaplanarak diğer bir yazılım şekline dönüştürülmesi işlemine denir. Yapılan işleme ise transpozisyon denir. Buradan yola çıkarak doğru cevabın "+0.50 +0.50 0" olduğunu söyleyebiliriz.

2) İki müşteriniz var. İki kişinin de cam numaraları -2.00 -2.00. Ama doktor birine 90 aks, diğerine ise 180 aks olarak belirtmiş. Sizce köşeli çerçevede hangisinde kenar kalınlığını ince çıkar?

Correct! Wrong!

Silindirik camların karşılıklı iki köşesi kalın, diğer iki köşesi ise daha incedir. Konkav (-) camlarda aks 180/0 ise ince kenarlar yanlarda olacağından 90 aksa göre cam daha estetik çıkacaktır.

3) Sağ ve sol camı +6.00 numara bir müşteriniz geldi. Gözlük camının kalınlığından şikayetçi. Bu kişinin camını sipariş ederken neyi yapmamalısın?

Correct! Wrong!

Reçeteyi analiz edebilmek ve doğru siparişi vermek optisyenlik müessesesinin en önemli görevlerinden biridir. Konveks (+) camlarda camın çapı ne kadar küçülürse cam o kadar ince çıkacaktır. Çap siparişi verirken çerçevenin boyutu da ihmal edilmemelidir.

4) Uzak sağ camı +1.75 -0.75 90 olan bir kişinin 1.50 adisyonu vardır. Bu kişinin yakın sağ camı nedir?

Correct! Wrong!

Adisyon, yakın gözlüğü ile uzak gözlüğü arasındaki diyoptri farkıdır. Genellikle 40 yaşından sonra göz merceğinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu ortayan çıkan presbiyopi ile birlikte adisyon kavramı da ön plana çıkar. Bunu her optisyenin bilmesi gerekir. Adisyon hesaplarken bazen transpoze de gerekebilir 🙂

5) -2.75 -1.00 90 hangi gruplandırmaya girer?

Correct! Wrong!

6) Mikst camların transpozesi .............. dır.

Correct! Wrong!

Silindirik değeri sferik değerinden büyük ve işaretleri farklı olan camlara "mikst camlar" denir. Mikst camlar transpoze edildiğinde yine mikst cam çıkar.

7) Aşağıdakilerden hangisi az görenlere yardımcı araçlar arasında yer almaz?

Correct! Wrong!

Az görene yardımda temel ilke, kişinin mevcut kapasitesini en yüksek düzeyde kullanabilmesi için gerekli yardımcı cihazlar ve eğitim çalışmalarını kapsayan rehabilitasyondur. Bu bağlamda koruma gözlüğü cevabı yanlıştır.

8) Gözlük; şakaklar arasında yatay tutulduğunda, çerçeve ön kısmının dikey açıdan ayrılmasıyla oluşan açıya "Verteks Mesafesi" denir.

Correct! Wrong!

Gözlük; şakaklar arasında yatay tutulduğunda, çerçeve ön kısmının dikey açıdan ayrılmasıyla oluşan açıya "Pantaskopik Açı" denir.

9) Verteks mesafesi genellikle kaç mm alınır?

Correct! Wrong!

Lensin arka tepe noktası ile korneanın ön tepe noktası arasındaki mesafeye "Verteks Mesafesi" denir. Genellikle 12 mm olarak kabul edilir.

10) PD ve montaj yüksekliği ölçüsünün önemi nedir?

Correct! Wrong!

Konu linki: https://www.optisyen.info/pd-ve-montaj-yuksekligi-olcusunun-onemi/

11) Prizmatik merceklerde merceğe gelen ışınlar merceğin .......... doğru kırılır. Bu nedenle mercekte oluşan görüntü merceğin tepe noktasına doğru kayar. Boşluğu doldurunuz.

Correct! Wrong!

Prizmatik merceklerde merceğe gelen ışınlar merceğin tabanına doğru kırılır. Bu nedenle mercekte oluşan görüntü merceğin tepe noktasına doğru kayar. Boşluğu doldurunuz.

12) Miyopi ......... camlarla, hipermetropi ......... camlarla düzeltilir.

Correct! Wrong!

Miyopi (-) camlarla yani minus, konkav camlarla, hipermetropi ise (+) camlarla yani plus, konveks camlarla düzeltilir.

13) Bifokal yakın segmentinin özellikle alçak tespit edileceği durumlardan değildir?

Correct! Wrong!

14) Aşağıdakilerden hangisi progresif camların kullanımında karşılaşılan problem ve çözümü değildir?

Correct! Wrong!

Hasta daha net görebilmek için okuduğu belgeyi yanlara götürüyor. Bunun sebebi PD mesafesinin kaymış olmasıdır. Her bir göz için kontrol edin. Camın yeniden montajını yapın.

15) Indeks ....... abbe değeri ....... Boşluğu doldurunuz.

Correct! Wrong!

Indeks arttıkça abbe değeri düşer. Indeksin artması incelik ve estetik açısından iyi olmasına karşın abbe değerinin düşmesi istenilen bir durum değildir.

16) Keratokonus nedir?

Correct! Wrong!

Korneada incelme ve öne doğru bombeleşmeye bağlı olarak korneanın koni şeklini almasına keratokonus denir.

17) Keratokonus hastası kontak lens reçetesiyle geldi. Hangi kontak lensi önerirsiniz?

Correct! Wrong!

Sert kontak lensler daha çok keratokonus hastalarına verilir. Türkiye’de yumuşak lenslerin çok az olduğu 70’li ya da 80’li yılların başından itibaren sert lens takmaya alışkın ve halinden memnun hastalar da bu tür lensleri kullanmaya devam edebilirler. Keratokonus hastalarına sert lenslerin yanı sıra ortası sert, kenarı yumuşak lensler de önerilir. Bir de yeni tip lensler vardır. Söz konusu lenslerin en önemli özelliği ise keratokonusa neden olan korneanın sivriliğine adapte olabilmeleridir.

18) Miyopide görüntü retinanın ......., hipermetropide ise retinanın ....... oluşur.

Correct! Wrong!

Miyopide görüntü retinanın önüde, hipermetropide ise retinanın arkasında oluşur.

19) Bir lens yüzeyine sonsuzdan gelen ve kırılmadan geçen ışınların o yüzeyi kestiği noktaya ne denir?

Correct! Wrong!

Bir lens yüzeyine sonsuzdan gelen ve kırılmadan geçen ışınların o yüzeyi kestiği noktaya optik merkez denir. Ölçüm yaparken kişinin odağını değil optik merkezini tespit etmiş olursunuz.

20) Aşağıdakilerden hangisi saçın beyazlaması, dişlerin dökülmesi gibi fizyolojik refraktif kusurdur?

Correct! Wrong!

Normalde insan gözündeki lens uyum yaparak yakındaki nesnelerin görüntüsünü retinaya düşürür. Kişi yaşlandıkça lens bu yeteneğini kaybeder ve yakın görüşü zorlaşır. Yaşlanmayla birlikte gözün yakına uyum yapma yeteneğindeki fizyolojik azalmaya presbiyopi denir. Presbiyopi, Yunanca “presbus” yaşlı adam sözcüğünden türetilmiştir. Lens proteinlerinde zamanla lens liflerinin esnekliğini azaltan veya lensi sertleştiren değişiklikler olur. Göz uyum yapmaya çalıştığında lensi yerinde tutan asıcı bağlardaki kasılmaya rağmen lens eğriliğinde daha az bir değişme meydana gelir. Bu refraksiyon kusurunun düzeltilmesi için değişik seçenekler vardır. Yakındaki cisimleri net görebilmek için tıpkı hipermetroplarda olduğu gibi (+) işaretli (ince kenarlı ve ortası şişkin, büyüteç gibi; yakınsak) camlara ihtiyaç duyulur.

Ne kadar iyi optisyen/gözlükçüsün? - Bölüm 1 (Online Test)
Umarım bir optik firmasında çalışmıyorsundur!
Verdiğin cevaplara göre ne bir optisyensin ne de bir gözlükçüsün. Eminim gözünü kapasan daha çok doğru yapardın. Umarım bir optik firmasında çalışıp insanların göz sağlığını tehlikeye atmıyorsundur!
Kendini daha çok geliştirmelisin!
Fena değilsin. Ama yeterli değil. Verdiğin cevaplara göre sanırım bir optisyen ya da fenni gözlükçü değilsin. Ama bir optisyenlik müessesinde çalışma olasılığın var gibi... Kendini daha çok geliştirmelisin!
Optisyenlik mesleğinin diğer adı senin adın! Harikasın!
Tüm soruları doğru cevapladın. Mesleğini bilgi ve tecrübeyle birleştirerek fark yaratmayı biliyorsun. Bu mesleğin senin gibi insanlara ihtiyacı var. Optisyenlik mesleğinin diğer adı senin adın! Harikasın!
Optisyenlik mesleğinin senin gibi insanlara ihtiyacı var!
Neredeyse soruların hepsini doğru cevapladın. Bu meslek senin hatrına var. Optisyenlik mesleğini yücelttiğin ve kendini geliştirdiğin için teşekkürler!
Bilgili olduğun kadar zekisin de! Yaşasın optisyenlik!
Kendini geliştirmişsin. Birkaç eksiğin olsa da bu işi biliyorsun. Optisyenlik mesleğinin sana ihtiyacı var. Yaşasın optisyenlik!

Share your Results:

4 YORUMLAR

 1. 20 soruda 0 doğru ha 😂 soruları soran arkadaş umarım bu meslekten değildir. Cevapları hazırlayan umarım mesleki hayatını bırakın gözlük bile kullanmıyordur

 2. Merhaba
  Güzel çalışma olmuş, emeğine sağlık. Devamını bekliyoruz.
  Bu soruların çoğuna yanlış veren mesleki bilgisini sorgulamalıdır.
  18 soru cevapladım 2 Soruyu (9,20) doğru cevap şıklarda olmadığı için cevaplamadım.
  9- verteks mesafesini dikkate alarıak bir montaj yada rx cam ürettiriyorsak genellemeye göre bir değer dikkate alamayız. Ölçüm sonucunu dikkate aşırız.
  20- bence presbiyopi refraktif kusur değildir.
  3- hipermetrop biri kalınlıktan şikayet ediyorsa doğru indeks ile mümkün olan[(çerçevenin ve pd lerin müsade ettiği kadar (mümkün olan kelimesinden ben bunu anlıyorum)] en küçük çapta cam üretmek gerekir.

Bir Cevap Yazın