Ana sayfa Göz Sağlığı Maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer?

Maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer?

62
0

Koronavirüs salgınının hayatımıza kazandırdığı en temel alışkanlıklardan biri şüphesiz maske kullanımı oldu. Günlük hayatta sürekli maske kullanıyoruz. Hatta toplu taşıma, alışveriş merkezi ve market gibi kalabalık insan topluluklarının olduğu yerlere girerken maske takmak zorunlu hale geldi. Hal böyle olunca özellikle sürekli gözlük kullananlar maskeden kaynaklı gözlük camlarının buğulanmasından şikayetçi oluyor. Maske takarken gözlük buğulanmasını önlemenin pratik yolları neler?

Maskeyi burnunuza iyice oturtun

Maskenin telli kısmını üstte tutarak burnunuza göre sıkıştırabilir; çift taraflı bant ile yapıştırabilirsiniz.

Buğu önleyici sprey ya da bez kullanın

Optiklerden gözlük camının buğusunu önleyici sprey veya bez temin edebilirsiniz. Ancak camın yansıma önleyici özelliğinin bozulmaması için sık kullanmayın.

Buğu önleyici kaplama yaptırın

Gözlük camınıza buğu önleyici kaplama yaptırabilirsiniz.

Gözlük camlarını günde 2 kez sıvı sabun ile yıkayın

Gözlük camlarını günde 2 kez sıvı sabun ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra kendiliğinden kurumaya bırakılmalı. Sabunlu su cam üzerinde ince bir film tabakası bırakacak ve yüzey gerilimini düşürerek su moleküllerinin buğu tabakası oluşturmasını engelleyecektir.

Gliserinin sağladığı kaygan yapı

Gliserinin sahip olduğu kaygan yapının bu sorunu çözmede oldukça etkilidir. Güzelce temizlediğiniz gözlük camlarınıza gliserin uygulayın. Sonucunda buğuyu azalttığını görebilirsiniz.

Gözlük camlarına elma sürmek

Severek yediğimiz bir meyve olan elma da bu konuda oldukça başarılı. Elmayı gözlüğünüzün cam kısımlarına sürerek buğudan artık görünmeyen gözlük camlarınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Diş macunu da buğuyu önler

Gözlük camınıza bir miktar diş macunu sıkın ve daha sonra bununla gözlük camlarınızı yıkayıp iyice durulayın. Tamamen kurutup taktıktan sonra gözlüğünüzdeki buğulanmanın yok olduğunu göreceksiniz.

Maske içine kağıt mendil koymak

Maskenizin içerisine kağıt mendil koyarak nefesinizdeki nem oranını azaltmayı da deneyebilirsiniz. Bir mendili ikiye katlayarak maske telinin olduğu bölüme yerleştirin yani mendil maske ile burnunuz arasında olsun.

Bir Cevap Yazın