Ana sayfa Kontak Lens Kontak Lensleri Temizleme, Dezenfekte Etme ve Saklama

Kontak Lensleri Temizleme, Dezenfekte Etme ve Saklama

384
0

Şansımız varmış ki, bizim için olduğu gibi tüm hastalarımız için de, kontak lens bakım ve temizliği, kolaylığı ve etkinliği anlamında son zamanlarda hayli gelişme gösterdi. Bu, çoğunlukla tek kullanım biçimindeki yumuşak kontak lenslerin piyasaya çıkmasıyla mümkün oldu. Her iki hafta ile bir ay arası kullanıp atılan lenslerde, eski temizleme sistemlerinde bulunan protein biriktirme olasılığı oluşmamaktadır. Hatta günümüzde, her kullanımdan sonra çıkarıp atılabilen kontak lenslerde mevcuttur ve bu temizlik solüsyonlarına olan ihtiyacı da ortadan kaldırmaktadır.

Temizleme solüsyonlarını mükemmel biçimde geliştiren bir diğer yenilikse çok amaçlı solüsyonların tanıtılması olmuştur. Bu solüsyonlar, temizleme ve dezenfeksiyonu tek bir adımda gerçekleştirebiliyor. Artık göz bakımı için başvurduğunuzda, ikisini (temizlik ve dezenfekte) birlikte yaptırabileceğiniz için teşekkür borçlu olmalısınız. Bu gün, hastaların denedikleri kontak lens türlerinde eskisinden çok daha fazla seçeneğimiz olsa da, bu lenslerin bakımı için artık bir kimya diploması gerekmiyor.

Bir günün sonunda kontak lenslerin doğru bir şekilde temizlenmesi ve sonraki gün kullanıcı için dezenfekte edilmesinde yapmamız gereken (tabi aynı zamanda solüsyonların da yapması gereken) dört şey vardır.

Temizleyiniz

Bir kontak lensi temizleme, günlük kullanımda lens üzerinde oluşan kiri yok eder. Lens üzerindeki mukus, toz ve diğer parçacıkların temizlenmesi ve bir sonraki adım olan dezenfeksiyonun etkili olmasını sağlamak için lens yüzeyi silinmelidir. Bu yüzden, bir solüsyon, lens üzerindeki yabancı maddeleri lensin kendisine herhangi bir zarar vermeden yok edebilmelidir.

Dezenfekte ediniz

Lensi dezenfekte etmek, zararlı bakterilerin uzaklaştırılması demektir.

Enzimatik olarak temizleyiniz

Hastanın gözyaşları, kontak lens üzerinde bir süre sonra protein depolayacaktır ve enzimler bu proteinleri temizleyebilir. Protein film, lensin rahatsızlık vermesine yol açacak, daha az oksijen geçerek hastanın görmesini azaltacaktır. Bu yüzden, protein biriktirmesi bulunmayan bir lense sahip olmak önemlidir. Lensler gün geçtikçe daha fazla kullan at biçimine dönüştüğünden, bu aşama da giderek önemini yitiriyor.

Durulayınız

Bir sonraki gün lensi tekrar takmadan önce, üzerinde biriken her türlü kiri arındırmak üzere bu lens, gece boyunca içinde durduğu solüsyondan başka bir solüsyonla durulanmalıdır (Bunun istisnası ise, sert kontak lenslerdir. Sert kontak lenslerde bunu yaparsanız, lens üzerinde aktif olan solüsyonun bazı iyileştirici etkilerini kaybedebilirsiniz).

Görebileceğiniz gibi, tek bir solüsyondan bu dört aşamayı birden yapmasını istemek, iddialı bir istektir. Ancak, neyse ki, günümüzde böyle solüsyonlar mevcut ve bunlar göz bakımı standartlarıdır. Geçmiş yıllarda, bu dört adımdan her biri farklı solüsyonlarla yapılıyordu, o zaman için temizlemenin ne kadar karmaşık olduğunu ve günümüzde ne kadar şanslı olduğunuzu siz hayal ediniz. Günümüzde hala birçok solüsyonun kullanıldığı tercih edilen yöntemler var ve bunların hangi durumlarda kullanıldığını açıklayacağız. Ancak, bu çok amaçlı solüsyonlar %95 oranında sizin solüsyon seçiminiz olacaktır.

Kaynak 

  • David S. McCleary, “Optisyenin Eğitim El Kitabı: Mükemmel Bir Optisyen Olmak İçin Basit Adımlar”, İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri, Eylül 2014. s. 179-180.

Bir Cevap Yazın