Ana sayfa Göz Sağlığı Konjonktivit (Göz Nezlesi)

Konjonktivit (Göz Nezlesi)

429
0
Konjonktivit

konjonktivitHalk arasında ‘göz nezlesi’ olarak bilinen konjonktivitler, nedenlerine göre kızarıklıktan çapaklanmaya, sulanmadan yanma ve batmaya kadar pek çok yakınmaya yol açıyor.

Konjonktivit nedir ? ‘göz iltihabı’ ya da ‘göz nezlesi’ diyenler de var. Bunların hepsi aynı şey midir?
Evet, ‘konjonktivit,’ ‘göz iltihabı’ ya da ‘göz nezlesi’ teorik olarak aynı şeydir. Günümüzde dışarıdan görülen ‘konjonktiva’ diye bilinen beyaz tabakanın en üst zarının iltihaplanmasına ‘konjonktivit’ denir. Her iki kapağın içine doğru uzanan konjonktiva bütün gözü ve kapakların içini tek bir zar gibi sarar. Bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar ya da alerjik durumlar konjonktivada enflamasyon yaratarak konjonktivite yol açabilir.

Konjonktivit hangi yakınmalara yol açar?
Konjonktivitler altta yatan faktörlere bağlı olarak viral, bakretiyel ya da alerjik konjonktivitler olmak üzere sınıflandırılır. Konjonktivitlerin tipine göre belirtileri de değişir. Bakteriyel konjonktivitlerde kızarıklığa çapaklanma da eşlik eder. Hastalar sabahları çapaktan gözlerini açmakta zorlanabilir. Bakteriyel konjonktivitler genelde bir hafta ile 10 gün içinde geçebilir. Viral konjonktivitlerin belirtileri tiplerine göre değişiklik gösterse de daha şiddetli, tedavileri ise biraz daha zor ve uzun olabilir. Viral konjonktivitlerde çapaklanma olmaz. Gözlerde batma, yanma, sulanma gibi belirtiler görülür. Hastalar göz ağrısından yakınır. Hastalığın tedavisi bazen iki üç haftayı bulabilir. Polen, kontak lens gibi alerjenlerin etkisiyle gelişen alerjik konjonktivitlerde ise kaşıntıya sulanma, yanma, batma gibi yakınmalar eşlik edebilir. Tedavide alerji ilaçlarının yanı sıra, steroidlerden yani kortizondan da faydalanır.

‘’Kırmızı göz’’ ya da ‘’pembe göz’’ deyimleri hangi konjonktiviti anlatır?
Kırmızı göze çeşitli hastalıklar yol açabilir. Konjonktivitler de kırmızı göze neden olan hastalıklardan sadece biridir. Pembe göz ise daha çok alerjik konjonktivitlerde rastlanan bir durumdur. Ancak sadece renge bakıp teşhis koymak çoğu zaman kolay olmayabilir.

Konjonktivitin daha sık görüldüğü bir mevsim var mı?
Konjonktivitler polenlerin yoğun olduğu bahar aylarında daha sık görülebilir. Ancak konjonktivin her mevsim ortaya çıkma riski bulunmaktadır.

Konjonktivitin nedenleri nelerdir?
Konjonktivitlerin nedenleri tiplerine göre değişir. Mikrobial konjonktivitlerde kötü hijyen en büyük etkendir. Hastalık, ailenin bir ferdinden diğerlerine çok rahat geçebilir. Özellikle çocuklarda üst solunum enfeksiyonlarıyla birlikte sık görülebilir. Alerjik konjonktivitlerde ise kişinin kendi bünyesi önemlidir. Eğer alerjik bir bünyesi varsa çok daha kolay alerjik konjonktivit geçebilir. Özellikle kedi, köpek gibi evcil hayvanların tüylerine karşı alerjisi olanlarda konjonktivit ortaya çıkabilir. Hangi alerjenlere karşı hassas olduğunu bilen bir kişi, söz konusu faktörlerden uzak durmaya çalışarak kendini koruyabilir.

Konjonktivit nasıl bulaşır?
En önemli bulaşma kaynağı ortak kullanılan eşyalardır. Konjonktivit hasta kişi aynı havluyu ya da göz farı, rimel gibi makyaj malzemelerini ortak kullanmakla geçebilir. Hatta bazen konjonktivitli bir hasta ile aynı ortamda bulunmak bile göz enfeksiyonuna neden olabilir. Bu sebeple gözünde enfeksiyon olan kişi ellerini çok sık yıkamalıdır.

Konjonktivit göz muayenesinde kullanılan cihazlarla ya da araçlarla bulaşabilir mi?
Özellikle salgınların olduğu dönemlerde göz muayenesi sırasında konjonktivit kapan çok sayıda kişiye rastlamak mümkündür. Viral ve bakteriyel konjontivitlerin çok bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır. Bir günde hastaneye yüzlerce kişi girip çıkar. Konjonktiviti olan hastaların dokundukları yerlere temas etmek, aynı musluğu ya da sifonu kullanmak bile hastalığı bulaştırabilir. Sürekli el yıkamak bu nedenle çok önemlidir.

Konjoktivitler tek gözü mü etkiler? Yoksa hasta gözden diğerine de konjonktivit geçebilir mi?
Bakteriyel ya da viral konjonktivitlerde hastalık çoğunlukla tek gözde başlar, daha sonra diğerine geçebilir. Ancak konjonktivit mutlaka diğer gözde de ortaya çıkacak diye bir şey yoktur. Hastalık tek gözde başlayıp bitebilir. Alerjik konjontivit ise farklıdır. Alerjik konjonktivitler genelde iki gözde başlar. Bu nedenle tedaviye iki gözde birden başlanır. Bakteriyel ve viral konjonktivitte ise önce tek göz tedavi edilir. Eğer hastalık bulaşmışsa diğerine tedavi uygulanır.

Konjonktiviti çoğu kişi önemsemez. Gerçekten konjoktivit önemsiz bir hastalık mıdır? Hangi sorunlara yol açabilir?
Aslında hastalığı olan bir kişi konjonktiviti önemser. Çünkü kişileri okul,iş ve sosyal hayatlarında son derece rahatsız eden bir sorundur. Konjonktivit çoğunlukla kendiliğinden iyileşmesine karşın, çok ağır enfeksiyonlarda ciddi sorunlara zemin hazırlayabilir. Viral enfeksiyonların bazı tiplerinde korneada kalıcı lekeler oluşabilir. Görme bulanıklaşabilir. Bazı hastalarda görmenin düzelmesi aylarca sürebilirken, bazılarında sorun kalıcı olabilir. Bunların çoğu aslında genelde konjonktivit gibi başlayıp kornea tutumuyla giden ‘keratokonjonktivit’ denilen hastalıklardır. Çok ağır enfeksiyonlarda bazen konjonktivada yapışıklıklar olabilir. Tedavi için cerrahi işlemler yapılması gerekebilir. Ama bunlar çok sık gördüğümüz durumlar değildir.

Teşhis nasıl konulur?
Konjonktivit teşhisi için muayene bulguları değerlendirilmesi yeterlidir. Özel bir tetkik yapmak gerekmez. İlaçlara rağmen tedaviye yanıt vermeyen hastalarda ise sürüntü örnekleri alınır. Bundaki amaç hangi mikroorganizmanın hastalığa yol açtığını saptamak ve ona göre tedavi uygulamaktır.

Konjonktivitin alerjik ya da enfeksiyonal olmasına göre tedaviye yaklaşım değişir mi?
Tabii ki değişir… Mikrobik olanlarda hastadaki bulgulara bakarak hangi organizma düşünülüyorsa, ona yönelik antibiyotikler uygulanır. Eğer alerjik konjonktivit söz konusu ise tamamen farklı bir tedavi söz konusudur. Alerjik konjonktivitlerde antibiyotik yerine, hastalara antialerjik ilaçlar verilir. İşte bu nedenle konjonktivitin tipinin ayırt edilmesi son derece önemlidir.

Tedavide kullanılan ilaçlar ne gibi yan etkiler yapabilir?
Antibiyotikler nadiren de olsa bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Mesela gözdeki bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon tedavi edilirken, kişide alerji gelişebilir. Çözüm olarak kullanılan ilaçlar değiştirilir. Ayrıca hastalığın kendisine ya da kullanılan ilaçlara bağlı göz kuruluğu ortaya çıkabilir.

Konjonktivit tedavisinde nelere dikkat edilmeli?
Bu konudaki en önemli nokta, tedavinin düzgün uygulanmasıdır. Bazı hastalar ilaçlarını iki üç gün kullandıktan sonra, ’nasılsa geçti’ diyerek bırakabiliyorlar. İşte böyle durumlarda hastalık tam düzelmediği için tekrar edebilir. Bu nedenle ilaçların önerilen sürede ve dozlarda kullanılması gerekir. Tabii bir de konjonktivitin başkalarına bulaşmasını önlemek için gerekli önlemlerin alınması ihmal edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın