Ana sayfa Gözlük Gözlük çiziği nasıl giderilir? (Optisyen cevaplıyor)

Gözlük çiziği nasıl giderilir? (Optisyen cevaplıyor)

7397
0

Gözlük nasıl temizlenir?

Gözlük temizleme olayı her ne kadar basit gibi görünsede dikkat etmeniz gereken bazı ufak detaylar vardır. Bugün bunlardan bahsedeceğiz. Gözlüğünüzü temizleyip taktığınızda o net görüşü hatırladınız değil mi? Mükemmel… Keşke hep öyle kalsa…

Doğru gözlük bakımı sadece iyi görmeyi sağlamaz; gözlüğün kullanım ömrünü de uzatır. Gözlüklerinizi yanlış temizlediğinizde gözlük camları her ne kadar sert kaplamaya sahip de olsa zarar verir. İlk başlarda sorun yok gibi görünse de zamanla ön yüz aşınır veya çizilir. Ama merak etmeyin biz varız 😉

Optik mağazalarında kullanılan veya tedarik edilen birçok hammaddeye sahip gözlük camları mevcut. Ancak en çok tercih edileni ve bilineni şüphesiz organik ve mineral camlar. Mineral camlar geçmiş senelerde sık kullanılsa da şu an piyasada kullanılan çoğu cam organiktir. Mineral camlar daha zor çizilse de handikapları organik camlara göre daha fazla olduğu için artık tercih edilmiyor. İster organik ister mineral cam olsun, hiçbir çizik giderilmez. Böyle bir durumda gözlük camının değişimi gerekeceğinden bunların oluşmasını önlemek amacıyla ufak detaylara kulak vermeniz gerekiyor. Burada iş size düşüyor. Çizikler estetik olarak kötü görünse de ışık küçük çizikten dağılıp gözünüzü de rahatsız edecektir. Kıssadan hisse: Gözlük camlarınıza iyi bakın 🙂

Yahu Çağatay, hadi şimdi bizi yeme. Sen de muhakkak zor durumda, son çare olarak t-shirtüne, gömleğine falan silmişsindir. HAYIR! Bunu sakın yapmayın. Benim de gençlik hatalarım olmuş olabilir. T-shirtü geçtim, kuru bir şekilde gözlük camlarınızı mikro fiber bezle dahi silmiş olsanız çizilme ihtimali mevcut. Ha ben inadım, fuzuli gibi acı çekmeden anlamam diyorsanız ben size olacakları söyleyeyim: Öncelikle toz ve kir birikintileri kalacak ve küçük, mikro çiziklere yol açacak. Bir zaman sonra camların, kaplamanın kalitesi düşecek ve görüşünüzde sıkıntı yaratmaya başlayacak. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok yani.

Gözlüğüzün camını aldıktan bir hafta sonra da çizdirebilirsiniz, bir saat içinde de. Yeni gözlük camı için optisyeninizin yanına gittiğinizde belki de kötü cam(!) verdiği için ona serzenişte bulunacaksınız. Optisyeninizin suçu yok. Çerçevelerin iki sene gibi yasal garantisi olduğu halde çoğu camın garantisi yoktur. Diyeceğim o ki, 2.000 TL’ye de gözlük camı alsanız bu camı korumak zorundasınız. Ya da sigortalattırın 🙂

Giriş biraz uzun olmuş olabilir. Şimdi gözlük bakımı ve temizliği olayını üç farklı duruma göre değerlendireceğiz.

Pratik Temizlik (Yolda)

Evde değilken gözlükleriniz için cam silme mendillerini kullanabilirsiniz. Pratik, kolay ve mükemmel bir çözümdür. Çantamda her daim 10-15 adet bulunduruyorum. Yer kaplamaz, zahmetsiz, kurutmaya ihtiyacınız yok. Bunun yerine basit bir mikro fiber bez de taşıyabilirsiniz ancak kuru bezler özellikle yağlı maddeleri çıkartmakta çok da iyi değildir. Ortalama 6 TL’ye Watsons, Gratis gibi yerlerden tedarik edebilirsiniz. İçerisinde ortalama 50 adet mevcut. Türkiye’de benim bildiğim 3-4 marka var bu işi yapan. Aslına bakarsanız optik mağazalarında bulunması gereken ürünün başka yerde satılması olayı da ayrı bir konu. Neyse, ben Watsons’taki Opticare markasını kullanıyorum ve çok memnunum.

Gözlük Camı Temizleme Mendili (52 adet)

Kapsamlı Temizlik (Evde)

Bu temizliği evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Akan suyun altında yıkamak… Çok basit gibi duruyor. PH seviyesi nötr olan herhangi bir yıkama sıvısından biraz alarak hafifçe köpürene kadar hafifçe ovalayın. Hem çerçeveniz hem de gözlük camlarınız temizlenmiş olacak. Durulayın. Gözlük camlarınızı mikro fiber bez ile kurulayın. Bunun yerine alternatif olarak optik mağazalarından tedarik edebileceğiniz gözlük spreyi de işinizi görecektir. Ancak spreyi gözlüğe değil, beze sıkıp öyle silin. Özellikle çerçevesiz gözlüklerde camda delikler olduğundan sıvı devamlı bu deliklere sızarsa uzun vadede sıkıntı yaratacaktır.

Mikrofiber Gözlük Temizleme Mendili

Gözlük Ultrasonik Temizleme (Gözlüğünüzü Şımartın)

Ortalama 3 ayda bir optisyeninize gidip ultrasonik temizlik yaptırın. Baştan sona, iyi bir temizlik için mükemmel bir yoldur. Çerçevenin kanal içine, burun kısmındaki ulaşamadığınız kirleri yaklaşık 2 dakikalık bir sürede temizler. Ultrasonik yıkama optik mağazalarında standart bir ekipmandır ve optik mağazasına gittiğinizde optisyeniniz bundan memnun olacaktır.

Gözlük Ultrasonik Temizleme

Ekstra: Gözlük bezi (Mikrofiber bez) nasıl temizlenir?

Optik mağazalarından tedarik ettiğiniz mikrofiber bezleri 30 dereceyi aşmayacak şekilde yıkayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta yıkarken yumuşatıcı kullanmamanız. Yumuşatıcı kullandığınızda ve gözlük camını o bezle sildiğinizde iz bırakabilirsiniz. Bu sinir bozucu ve istenmeyen bir durum.

Son olarak, gözlük camlarınız ne çok soğuğu ne de çok sıcağı sever. Özellikle gözlüğünüzü aşırı sıcak ortamlarda bırakmamaya özen gösterin ve çerçeveniz ile birlikte verilen sert gözlük kutusunda saklayın. Ve en önemlisi gözlüklerinizi ön yüzeyi yere temas edecek şekilde asla bırakmayın. Gözlük kutunuz yanınızda dahi olmasa ön yüzeyi yukarı bakacak şekilde koymaya itina gösterin.

Bir Cevap Yazın