Ana sayfa Göz Sağlığı Göz Sağlığı İçin Faydalı Sebze ve Meyveler

Göz Sağlığı İçin Faydalı Sebze ve Meyveler

357
0
Göze iyi gelen besinler

[mks_pullquote align=”left” width=”300″ size=”24″ bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#ffffff”]Yapılan araştırmalarda A vitamini açısından zengin bir besin olan patatesin katarakt riskini azaltabileceği gözlemlenmiştir.[/mks_pullquote]

Havuç

Gözler ve görme için çok faydalı bir besin maddesidir. A vitamini açısından çok zengin olan havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir.

Havuç içeriğindeki beta-karoten (A vitamini) maddesi; gözün retina tabakasında bulunan ışığa duyarlı fotoreseptör hücrelerinin görme fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereklidir. “Koni” ve “Basil” adı verilen bu hücreler ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyonlarını yerine getiremez ve gece körlüğü oluşur.

Havuçta bulunan A ve E vitaminleri aynı zamanda güçlü birer antioksidan madde olduklarından dolayı göz sağlığı açısından büyük önem taşırlar ve vücuttaki zararlı maddelerin hücre ve dokulardan uzaklaştırılmasına katkı sağlarlar.

Havuç yeterli miktarda tüketildiği takdirde; gece körlüğü, makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktirdiğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle göz sağlığınızı korumak için yeterli miktarda havuç tüketmelisiniz.

Brokoli

Brokoli içeriğinde bulunan antioksidan özelliğe sahip lutein ve zeaksantin  denilen karotenoidlerin retinada birikmesiyle makula dejenerasyonu oluşumuna karşı, göz merceğinde birikmesiyle katarakt gelişimine karşı, koruyucu birer gıda destek ürünü olarak kullanılması  faydalıdır.

Yaban Mersini

Gözler ve görme için çok faydalı besin maddelerinden birisi de yaban mersinidir. Yaban mersini üzerinde yapılan klinik çalışmalarda; içeriğinde bulunan Antosiyanid ve Tanen maddelerinin retinadaki rodopsin üretimini hızlandırdığı, gözde ışığa duyarlılığı artırarak gece şartlarında görüşün iyileştirilmesine ve gözdeki kılcal damarların beslenmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Antosiyanidlerin kullanımı gözdeki damar ve kapiller üzerindeki güçlendirici etkisi ile başta diyabetik retinopati olmak üzere, kılcal damarlarda meydana gelen hasarlardan dolayı gözün yeterince beslenememesi sonucu ortaya çıkan görme bozukluklarının iyileşmesinde de katkı sağlayabilir.

Yaban mersini yabani bir meyve olarak yenilebileceği gibi, kurutulmuş bir meyve olarak tüketebilir veya meyvelerinden çay yaparak içebilirsiniz.

Domates

İçeriğinde bulunan likopen maddesinin göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Likopen doğal bir karotenoid olup, kuvvetli bir antioksidandır. Likopen hücreleri oksidatif stresten koruyarak hücre membranlarını güçlendirir ve gözde yaşa bağlı olarak gelişen makula dejenerasyonu, glokom ve katarakt gibi rahatsızlıklardan koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle glokom hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda, domatesin hastalık gelişim riskini azalttığı, hastalığın iyileşmesi üzerinde olumlu katkılar sağladığı rapor edilmiştir. Bu nedenle göz sağlığınız için taze domatesi bolca tüketmenizi öneriyorum.

Patates

Yapılan araştırmalarda A vitamini açısından zengin bir besin maddesi olan patatesin katarakt riskini azaltabileceği gözlemlenmiştir.

Buğday

İçeriğinde bulunan E vitamini etkisiyle yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının önlenmesinde ve katarakt oluşumu riskinin azaltılmasında faydalıdır.

Mısır

İçeriğinde bulunan lutein ve zeaksantin pigmentleri göz sağlığı açısından çok faydalıdır.

Ispanak ve Kabak

İçerdikleri lutein, zeaksantin ve mesozeaksantin maddeleri göz sağlığı için çok faydalıdır. Bu maddeler antioksidan özellikleri yanında, doğal antibiyotik özellikleri ile görme bozukluklarına karşı etkili olmaktadır. Ispanak ve kabak; yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarına karşı gözlerimizi korurken, doğal bir güneş gözlüğü olarak güneşten gelen bazı zararlı ışınları da filtrelemektedir.

Çekirdekli Üzüm

Özellikle üzüm çekirdiği içeriğinde bulunan fenolik bileşikler çok kuvvetli antioksidan maddeler olup, bu madde makula dejenerasyonu ve diyabetik retinopatide oluşan damar ve sinir hastalıklarından korunmak için faydalıdır. Üzüm çekirdeğinin katarakt oluşumuna karşı koruyucu özelliği olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle göz sağlığınız açısından çekirdekli üzümü bolca tüketmeli, üzüm yerken ister çiğneyerek isterseniz de çiğnemeden çekirdeğini de yutmalısınız. Ayrıca soğuk sıkma yöntemiyle çekirdek ekstraktının çıkartılarak içilmesi de faydalı olabilir.

Kırmızı ve Yeşil Biber

Kırmızı ve yeşil biber de turunçgiller gibi C vitamini açısından zengin olan besinlerdendir. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları gerekmektedir. Çünkü C vitamini diyabetin sinirler ve damarlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve bırakacağı hasarları önleyebilmektedir.

Ayçiçeği Çekirdeği, Badem, Fındık ve Ceviz

E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem, fındık ve ceviz makula dejenerasyonunun (sarı nokta hastalığı) önlenmesinde oldukça etkilidir.

Yukarıda kısaca özellikleri belirtilen gözle ilişkili bazı meyve ve sebzelerin yanında; lahana, karnabahar, maydanoz, kiraz sapı, rezene, papatya, raziyane, kırlangıç otu, nar, böğürtlen, sarımsak, biberiye, karabaş otu, bakla, kekik, kimyon, sarısabır, safran, kişniş ve gül… gibi bitkisel ürünlerin göz sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden de yararlanılabilir.

Göz sağlığına katkı sağlayabilecek olan bazı doğal bitkiler, sebze ve meyvelerin doğrudan tüketimi faydalı olmakla birlikte, yetersiz veya dengesiz beslenme veya barsaklardan emilimin yetersiz olduğu durumlarda, bu maddelerin tablet, kapsül veya ekstrakt şeklinde kullanılması faydalı olabilir.

Kaynaklar

  • Dr. Turhan Alçelik, “Göz Diyeti”, İstanbul: Hat Baskı Sanatları, 2014. s.213-20.

Bir Cevap Yazın