Ana sayfa Göz Sağlığı Göz Tansiyonu Glokoma yol açan 3 hastalığa dikkat! Korunmanın tek yolu…

Glokoma yol açan 3 hastalığa dikkat! Korunmanın tek yolu…

135
0
ABONE OL

Glokom, çoğu durumda göz içindeki normalden daha yüksek basınçtan kaynaklanıyor ancak bazen göz içi basıncı normal olsa bile glokom oluşabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Çoğu glokom tipi tipik olarak ağrıya neden olmaz ve hasta tarafından görülür görme kaybı oluşana kadar hiçbir belirti vermez.

Düzenli göz muayenesi kalıcı görme kaybı meydana gelmeden önce glokomu tespit etmenin tek yoludur” dedi.

Göz tansiyonu ağrı yapar mı?

Bununla birlikte ‘akut açı kapanması glokomu’ olarak adlandırılan daha az yaygın bir glokom türünün ani, sıklıkla şiddetli bulanık görme belirtilerine, ışıkların etrafındaki halelere, göz ağrısına, bulantıya ve kusmaya neden olabildiğini söyleyen Op. Dr. Yılmaz, bu belirtilerin görülmesi durumunda acilen göz muayenesi olunması gerektiğinin altını çizdi.

Glokom tedavisi hastalığın ilerlemesini durdurur mu?

Glokomda tedavinin hastanın durumuna göre değiştiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Temel olarak ilaç tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedaviden söz edebiliriz.

Bazen bunlardan birkaçı birlikte yapılabilir. Glokom tedavisindeki amaç, hastalığın ilerleyerek görme kaybına yol açmasının durdurulmasıdır.

Tedavi mevcut olan görme kayıplarını geri getirmeyecektir. Bazen tedaviye rağmen ilerleme kaçınılmazdır” diye konuştu.

Glokom nasıl tedavi edilir?

İlaç tedavisinin (damla) glokomda en yaygın tedavi olduğunu söyleyen Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Burada amaç yüksek olan göz içi basıncını düşürerek görme siniri hasarını, görme alanı daralmasını görme kaybını durdurmaktır.

Damla kullanmak uyum ve süreklilik gerektirir. Dolayısıyla hastalara önemini ve ciddiyetini doğru anlamaları için eğitim verilmelidir.

Glokom ameliyatı kimlere yapılır?

Bazı glokom tiplerinde lazer tedavisi uygulanmaktadır.

İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı, ilaç tedavisine rağmen ilerleme gösteren glokom hastalarında veya bazı hastalarda erken cerrahi tedavi uygulanabilir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın