Ana sayfa Göz Sağlığı Sık Görülen Hastalıklar Arpacık (Şalazyon) Nedir? Bulaşıcı mıdır? Tedavisi Nasıl Olur?

Arpacık (Şalazyon) Nedir? Bulaşıcı mıdır? Tedavisi Nasıl Olur?

2832
3
Şalazyon

Arpacık nedir, şalazyon ile aynı şey midir? 

Arpacık aslında göz kapağında çıkan sivilcedir. Şalazyon ise arpacığın kistleşmiş haline verilen isimdir. Göz kapağındaki salgı bezlerinden herhangi birinin kanalının tıkanması iltihaplanmaya yol açar. Bunun göz kapağında sivilce şeklinde kendini gösteren ilk aşaması ‘arpacık’ olarak isimlendirilir. Sivilcenin geçmeyip tam tersine sertleşip kistleşmesine ise ‘şalazyon’ denir.

Arpacık hangi yakınmalara yol açar?

Genelde iki şekilde ortaya çıkar. Kirpik dibi iltihabının eşlik etitiği arpacıklar ağrılı ve kızarıktır. Diğer grup ise hiç ağrı ve kızarıklık olmadan yalnızca bir şişlikle kendini belli eden arpacıklardır. Bunlar çoğunlukla kistleşmeye daha eğilimlidir. Tedavi yaklaşımı arpacığa hangi yakınmaların eşlik ettiğine göre değişir.

Arpacığı tetikleyen faktörler neledir?

Sivilceye neden olan tüm faktörler arpacığa da yol açar. Arpacığa neden olan faktörleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Beslenme şekli. Patates kızartması, çikolata gibi aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi
 • Stres (Bu nedenle özellikle üniversite sınavına giren gençlerde arpacığa sık rastlanır.)
 • Yağlı cilt
 • Göz kuruluğu
 • Kirpik dibi iltihabı
 • Genetik yatkınlık
 • Uykusuzluk

Arpacık ya da şalazyon tek göz kapağında mı olur? Yoksa iki gözü etkileyebilir mi?

Şalazyon bir tane de olabilir, 20 tane de… Tek gözde görülebileceği gibi çift taraflı olarak üst ve üst göz kapakları da etkileyebilir.

Arpacık bulaşıcı mıdır?

Hayır, bulaşıcı değildir. Sivilce nasıl başkalarına geçmezse, arpacık da bulaşmaz.

Makyaj malzemeleriyle arpacık geçebilir mi?

Kirpik köklerindeki salgı bezlerinin kanalları tam kirpik ile gözün arasındaki kısma açılır. Makyaj sırasında göze kalem çekilirken kirpik köklerinin açıldığı söz konusu iç kısım da boyanır. Bu da kanalların çıkış noktalarının kapanmasına sebep olabilir. Özellikle kirpik dibi kapanmış böyle kişilere göze kalem çekilmesi önerilmez.

Arpacık nasıl tedavi edilir?

Kirpik dibi iltihabı ve arpacık tavuk-yumurta ilişkisi gibidir. Birbirlerini arttırılırlar. Onun için ikisinin birden ayrı ayrı tedavi edilmesi gerekir. Kirpik dibi iltihabıyla birlikte görülen arpacıklarda kapakta ağrı, kızarıklık varsa sıcak pansuman uygulanır. Kirpik dibi iltihabının tedavisi için ise dasmlalardan, ilaçlardan ve bazen de ağızdan alınan antibiyotiklerden faydalanır. Eğer kistleşmiş ise cerrahi tedavi devreye girer. Kistlerin cerrahi yolla çıkartılması gerekir. Kirpik dibi iltihabı kist oluşumunu, kist oluşumu kirpik dibi iltihabını ağırlaştırabileceği için erken dönemde ameliyat gerekebilir. Böyle bir durumda göz hekiminin karar vermesiyle ağrılı ve kızarık göze de ameliyat yapmak mümkündür.

Arpacık tedavisinde sıcak pansumanın önemi nedir?

Arpacıklar gözyaşı üreten kanalların tıkanmasıyla oluşurlar. Kanal tıkandığı zaman salgı içerde birikir ve göz kapağı şişer. Ağrı ve kızarıklık da görülür. İşte bu dönemde uygulanacak sıcak pansumanın mekanik etkisiyle tıkanmış olan kanal açılır ve iltihap boşalır. Böylelikle tedavi edilmiş olur. Bazen ilave olarak antibiyotikli damlalardan da faydalanmak gerekebilir. Ancak kızarık, şiş ve ağrılı iken özellikle sıcak pansuman çok etkilidir.

İdeal bir sıcak pansuman nasıl yapılır?

Kaynamış suyun içine kulak temizleme çubuğu batılır. Fazlalık olan miktarı süzüldükten sonra ağrının olduğu bölgenin üstünde sıcaklık gidene kadar yaklaşık 30 saniye tutulur. Sıcak pansuman günde üçer kereden toplam üç defa yapılmalıdır.

Arpacık kistleşmişse nasıl bir cerrahi müdahale uygulanır? 

Şalazyonun cerrahi yolla çıkarılması erişkinlerde lokal anesteziyle, bebeklerde, çocuklarda ise genel anesteziyle yapılır. Ameliyat göz kapağının içinden gerçekleştirilir. Kapağın dışından yapılmasını gerektiren nadir durumlar da olabilir. Arpacık ameliyatı çoğunlukla göz kapağının içinden yapıldığı için iz kalmaz. Yaklaşık 3-5 dakika süren şalazyon ameliyatı hastanede yatmayı da gerektirmez.

Arpacıkta ameliyat başarı şansı nedir?

Ameliyatın başarı şansı yüksektir fakat özellikle kirpik dibi iltihabı olan kişilerde şalazyonun tekrarlama riski fazladır. Bu riski en aza indirmek için kişiyi erken zamanda ameliyat etmek de gerekebilir.

Peki, arpacığın tedavisinde kortizonlu iğnelerin yeri nedir?

Arpacığın tedavisinde kortizonlu iğnelerin yeri tartışmalıdır. Kortizonlu iğne yapılarak tedavi edilen çok sayıda hasta sıcak pansuman ve ilaç tedavisiyle de iyileşme şansına sahiptir. Eğer gözünde arpacık çıkan bir kişiye kortizonlu iğne uygulanacaksa bunun erken dönemde yapılması gerekir. Arpacık tedavisinde kortizonlu iğneler çoğu göz hekiminin tercih ettiği bir yöntem değildir. Kortizonlu iğnelerin yan etkileri de dikkate alınmalıdır. Kortizon uygulaması sonucunda gözü besleyen damarların tıkanması sonucu körlük gelişen hastalar vardır.

Arpacık tedavisiyle ilgili halk arasında yaygın olan yanlış uygulamalar nelerdir? 

Gözlerine sarımsak sürenler var. Sarımsak hiçbir işe yaramadığı gibi cildi tahriş etme riski de söz konusudur. Arpacıklı göze çay pansumanı yapılması da yaygın bir davranıştır. Ancak burada etkili olan çay değil, sıcaklıktır.

3 YORUMLAR

 1. Faydalı bir içerik. Sarımsak ve sıcak çay yerine sıcak havlu ile kompres ve doktor kontrolü, gerekiyorsa cerrahi müdahale. Sanırım yapılması gerekenler bunlar.

  • benim üst gözkapağımın gözpınarının tam üstünde kirpik kısmında ama orda kirpik yok beyaz arpacık çıktı 3gün önce. gözkapağım biraz aşağı inmişti. sulanıp yanıyodu. acile gittim . asistan exocin damla eyestil damla teramisin krem verdi. damlalar günde 4 defa.krem sabah akşam dedi. 4saate1e tekabül ediyor. zaten kerelerin arasında en az 4 saat olması gerek.. kullanmama rağmen.2.gün dahada şişti gözkapağım kızardı. 3.gün sabah gözüm yapışık uyandım hala sulanma ve yanma artmıştı. kaşıma kadar çıktı şişlik kıpkırmızı oldu gözkahağım. ama arpacık hala beyaz. tekrar acile gittim 3.gün yani bugün başka bir asistan netildex damla ve fusitalmic damla ama krem gibi olandan verdi. yine damla 4 ×1 fusitalmic sabah akşam dedi. netildex kortizonlu olduğu için çekinerek damlattım. ama şiş biraz indi. yanma geçti.. ama exocinin etkisi mi yeni çıktı.yoksa netildex mi iyi geldi bilemiyorum. çortizonlu damla doğru mu.. bayramda dr da yok. bayram bitene kadar gözüm gider mi. acil cevap alabillirsem???. fucitalmic i damlattığımda gece yatarken netildexi damlatmadım. exocinle beraber teramicin ağır gelmişti.. doğru mudur.. yoksa netildexi damlatıp 15dk sonra da fucitalmic i damlatmalı mıyım. ???? sıcak suyla yıka demişti ilk asistan. ama daha önce de alt gözkahağımda çıkmıştı ve yine üst gözkapağım şişmişti o zaman gittiğim dr su deydirme demişti ve o da exocin vermişti başka damla krem vermemişti. ama hap vermişmiydi hatırlamıyorum. sanırım vermişti ama neydi hatırlamıyorum. 2 damlatmada tamamen geçmişti. şimdi neden exocin daha kötü yaptı ya da durdurmadı anlamadım.. kortizonlu damla gözüme bişey yapar mı doğru ilaç mıdır. doğru ilaç nedir…

 2. benim üst gözkapağımda gözpınarımın hemen üskünde kirpik olan kısımda ama orda kirpik yok.tabi.. beyaz halde bir arpacık var.. üst gözkapağım şişti. sulanma ve yanma oldu..3gün önce acile gittim.. asistan exocin damla eyestil damla ve teramicin verdi.. damlalar günde 4×1 krem sabah akşam diye.. 2 gün kullandım 4saate bire tekabül ediyor.. zaten kerelerin arasında en az 4saat olmalı en az.sabah ve akşam hem damlaları damlattım hem de kremi sürdüm. 2.gün daha da şişti sabah gözüm yapışık uyandım. 3.gün yani bugün artık kaşa kadar şişti kıpkırmızı oldu.. tekrar acile gittim başka bir asistan bu sefer netildex ve fucitalmic hani merhem gibi ama damlatılan dan verdi. yine damla 4 saate bir.fucitalmic sabah akşam dedi.. netildex kortizonlu. o yüzden gözüme bişey olur diye çekinerek damlattım. ama şiş biraz indi.. belki exocinin etkisi belki fusitalmic iyi geldi bilemiyorum. ama şişte biraz inme oldu.. kortizonlu damla yanlış mı. bayramda da dr yok.bayram sonuna kadar da kullanınca göz gider mi.. cok acil cevap alabilir miyim.. bu sefer gece yatmadan önce fusitalmic i sürünce damla damlatmadım. iki ilaç birden fazla geldi yani exocin den sonra teramiciri de sürünce diye. doğru mudur??.. sabaha nası uyanıcam yine şişmişmi olucak bakalım..

Bir Cevap Yazın