Ana sayfa Göz Sağlığı Apple, X Projesi Bilgilerini Sızdıran Eski Çalışanına Dava Açtı

Apple, X Projesi Bilgilerini Sızdıran Eski Çalışanına Dava Açtı

181
0

Apple, basına bilgi sızdırmaktan ve yaptığı işle ilgili hassas belgeleri çalmaktan eski bir çalışana dava açtı. On yılını Apple’da malzeme yöneticisi olarak çalışarak geçiren Simon Lancaster‘ın, yatırımcılığını üstlendiği bir girişim için Apple’ın gizli bilgilerini ifşa ettiği söylentiler arasında. Bu gizli bilgiler arasında Apple X projesi de var.

AppleInsider’ın yayınladığı içeriğe göre; şirket, açtığı davada “Lancaster, Apple’da on yıldan fazla çalışmasına rağmen, kişisel çıkarlar elde etmek amacıyla Apple’ın hassas ticari sır bilgilerini sistematik olarak yaymak için şirket içindeki konumunu ve güvenini kötüye kullandı. Kıdemini, Apple’ın ticari sırlarını içeren sorumluluklarının kapsamı dışındaki dahili toplantılara ve belgelere erişmek için kullandı. Bu ticari sırları da dışarıdaki medya muhabirine aktardı.” açıklamasını içeren iddianameyi mahkemeye sundu. Burada belirtildiği gibi materyal yöneticisi; rütbesini ve gizli bilgilere erişim yetkisini, bir gazeteciye ifşa etmek amacıyla kullandı. Davacı taraf; Lancaster’ın, yatırımcılığını yaptığı şirketin çıkarları dahil olmak üzere bu gizli bilgileri kişisel faydalar için takas ettiğini söylüyor.

Simon Lancaster’ın Linkedin profilini incelediğimizde, kariyeri boyunca yaptığı işler ve bulunduğu projeler hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Özellikle 2016 MacBook Pro, 2013 MacBook ve Mac Pro‘nun tasarımında etkin rol aldığı net bir şekilde belirtilmiş. Lancaster’ın profilinde ilgi çekici olan kısım ise 2016 yılındaki görevinin, “gelecek nesil ürünlerde” kullanılacak yeni malzemeleri araştırma ve prototiplerini sunma olması. Buradaki görevini kötüye kullanarak sızıntıları gerçekleştirdiği düşünülüyor.

Simon Lancaster’ın Linkedin profilini biraz daha irdelediğimizde; iş kariyerinde çeşitli şirketlerde yöneticilik, yatırımcılık ve kuruculuk yaptığını görüyoruz. Bu şirketler arasında programlama araçlarının geliştirilmesine odaklanmış APHRODITE, çeşitli güvenlik cihazları geliştirme kuruluşu Smart Mimic ve tedarik zincirini geliştirmeye yönelik bir girişim olan Factor; Simon Lancaster’ın yüksek kademelerde çalıştığı yerler. Asıl merak edilen, buradaki şirketlerden hangisi için çeşitli belge ve bilgilerin sızdırıldığı. Apple’ın da konuyla alakalı hangi şirketi suçladığı, davanın gidişatı açısından bilinmiyor.

Konuyla alakalı diğer bir detay Lancaster’ın, Apple’dan ayrıldıktan sonra Arris adlı bir malzeme araştırma ve geliştirme kuruluşuna katılmış olması. Ayrılışını, LinkedIn sayfasında “Bir girişimin kaşıntısını kaşıma ihtiyacı” olarak nitelendirmiş. Apple, Arris’in bir Apple satıcısı olduğunu ve Lancaster’ın ticari sırları öğrenmeye devam etmesini sağladığını söylüyor. En çarpıcı olan durum ise Lancaster’ın Apple’daki son gününde, Apple’ın kurumsal ağından, “önemli sayıda” gizli belgeyi kişisel bilgisayarına indirmesi. Bu gizli belgelerdeki içeriğin Apple X projesi ile alakalı olduğu tahmin ediliyor. Peki bahsedilen X projesi ne olabilir?

Apple’ın Gizli Tuttuğu Proje Hakkında Bilinenler

Apple, X projesi hakkında şu ana kadar sessizliğini korudu. Bazı kaynaklar bu projenin Apple View ismindeki sanal gerçeklik gözlüklerine işaret ettiğini belirtiyor. Hatta Apple View’ın nasıl bir tasarıma sahip olabileceği konusunda görsel yayımlayan The Information, kullanıcıların aklında bir fikir oluşmasını sağladı.


Kaynak: The Information

Bu cihazın tasarımından bahsetmeden önce bir noktaya açıklık getirmemiz gerekiyor. Başlangıçta Apple Glass olarak nitelendirilen akıllı gözlüğün; sokakta taşıyabileceğimiz, içinde bildirimler alacağımız, haritaları görebileceğimiz vb. basit kullanım sunacağı düşünülüyordu. Görünüşe göre Apple’ın planında bazı değişiklikler yaşanmış.

Herkes ilk çıkacak olan Apple Glass‘ın basit etkileşimler üzerine kurulu özelliklerle gelecek bir gözlük olacağına inanıyordu. Ardından çıkacak olan diğer Apple gözlüklerin çok daha gelişmiş yeniliklerle sunulacağı tahminler arasındaydı. Bu Apple’ın, Watch saatlerinde de benimsediği geliştirme sırası olarak biliniyor. Ancak Apple, bahsettiğimiz geliştirme sırasındaki bazı dezavantajları fark ettiğinden olacak ki ilk piyasaya sürülmesi planan akıllı gözlük, çok daha iyi ve yenilikçi özelliklerle gelecek. Bu sayede geliştiricilere, gözlük serisinin olanakları konusunda ileri görüş kazandırılacak.

Kaynak: Antonio De Rosa

Kaynak: Antonio De Rosa

The Information’da yayımlanan çizimden hareketle Antonio De Rosa isimli tasarımcı, Apple View’ın daha ayrıntılı halini bir hazırladı. Elbette Apple’ın sunacağı gözlüğün görsellerdekinden farklı olması muhtemel. Tasarımda dikkat çekici olan gözlüğün üzerinde birden fazla kamera ve sensör bulunması. Ayrıca iç tarafta yer alan kumaş pedler dışarıdan ışık sızıntısını engellemekle birlikte gözlüğün yüze tam oturmasını sağlıyor. Kafa bandının da Watch saatlerde bulunan kayışlara çok benzediği de kendini belli ediyor. Oldukça sade duran bu temsili görsel bile kullanıcıları heyecanlandırmaya yetebilecek bir seviyede. İlerleyen süreçte nasıl bir ürünle karşılacağımızı birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın